poniedziałek, 12 stycznia 2015

Ciasta z dodatkiem kakao - "murzynek"

Kolejny rodzaj ciasta jaki często gościł na naszych stołach to ciasto z dodatkiem kakao najłatwiejszy do przygotowania jest " Murzynek ", choć i inne nie wymagają dużego doświadczenia.

Przepis na "Murzynka" moja Mama dostała od swojej przyjaciółki pani Wandy, nie tylko przepis się sprawdził przez lata ale sprawdziła się przede wszystkim przyjaźń. Pani Wanda odwiedzała moją Mamę do ostatnich dni jej życia, pocieszała i podtrzymywała na duchu kiedy to Mama po udarze mózgu nie mogła się samodzielnie poruszać i wymagała stałej opieki.

Murzynek

Do przygotowania "Murzynka" potrzebujemy :

1 szklankę mąki pszennej
1 szklankę cukru
1 łyżeczkę proszku do pieczenia
2 duże łyżki ciemnego kakao
1 kostę margaryny
3 jajka
kieliszek rumu (  rum można zastąpić wódką )
4 duże łyżki wody
bakalie ( ja zwykle dodaję rodzynki i smażoną skórkę pomarańczową własnej roboty)


W garnku umieszczamy : margarynę, cukier, kakao i 4 łyżki wody, całość gotujemy przez ~ 10 minut aż do całkowitego rozpuszczenia się i wymieszania składników. Garnek z zawartością odstawiamy w zimne miejsce do całkowitego wystudzenia.
Do zimnej masy dodajemy żółtka ( białka w oddzielnej miseczce ubijamy na sztywną pianę) i kieliszek rumu, po wymieszaniu drewniana łyżką odlewamy 1/2 szklanki masy, która posłuży nam jako polewa po upieczeniu ciasta. Pozostałą w garnku masę mieszamy z mąką do której dodajemy proszek do pieczenia , bakaliami ( ilość wg uznania, bakalie dobrze jest obtoczyć mąką pszenną, wtedy nie opadną na dno ciasta) i ubitą na sztywno pianą z białek.
Przygotowane ciasto przekładamy do keksówki  wysmarowanej margaryną i wysypanej tartą bułką lub wyłożonej papierem do pieczenia, pieczemy w piekarniku nagrzanym do 120 stopni przez około 50 minut  (babka powinna pęknąć wzdłuż, drewnianym patyczkiem możemy sprawdzić czy babka jest już upieczona – ciasto nie powinno kleić się do patyczka).
Po wyjęciu z piekarnika jeszcze ciepłego " Murzynka " polewamy pozostawioną w szklance masą nakłuwając ciasto drewnianym patyczkiem tak aby masa weszła w głąb ciasta.

"Murzynek" gotowy, trzeba poświęcić na jego przygotowanie trochę więcej czasu, ale moim zdaniem warto, ponieważ mamy pewność, że nie będzie zakalca, a ciasto będzie smaczne, wilgotne  i mocno kakaowe.

Serniczek na spodzie z „Murzynka”

Identyczne ciasto jak do przygotowania „ Murzynka „ można wykorzystać jako spód bardzo smacznego serniczka.
 
Ciasto:
Składniki i sposób przygotowania identyczny jak w przypadku „ Murzynka” z tą tylko różnicą, że do ciasta  nie dodajemy bakalii i alkoholu.

1 szklanka mąki pszennej
1 szklanka cukru
1 łyżeczka proszku do pieczenia
2 duże łyżki ciemnego kakao
1 kostka margaryny
3 jajka
4 duże łyżki wody

W garnku umieszczamy : margarynę, cukier, kakao i 4 łyżki wody, całość gotujemy przez
~ 10 minut aż do całkowitego rozpuszczenia i wymieszania się składników. Garnek z zawartością odstawiamy w zimne miejsce do całkowitego wystudzenia.
Do zimnej masy dodajemy żóltka ( białka w oddzielnej miseczce ubijamy na sztywną pianę) po wymieszaniu drewniana łyżką odlewamy 1/2 szklanki masy, która posłuży nam jako polewa po upieczeniu ciasta. Pozostałą w garnku masę mieszamy z mąką do której dodajemy proszek do pieczenia  i ubitą na sztywno pianę z białek.

Masa serowa:
70 dkg białego sera ( możemy zastosować ser przygotowany już na sernik w tzw. „ wiaderku”)
4 jajka
1 szklanka cukru
1/2 kostki masła
wiórki kokosowe do posypania.

Przygotowane ciasto wlewamy do wysmarowanej  i wysypanej tartą bułką formy ( tortownicy), biały ser wymieszany z pozostałymi składnikami wykładamy na cieście, pieczemy przez około 60 minut w temperaturze 220 stopni. Po upieczeniu  polewamy serniczek masą którą odlaliśmy do szklanki przygotowując ciasto i posypujemy  wiórkami kokosowymi.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz