środa, 10 grudnia 2014

Rosół z makaronem

Rosół z makaronem

Rosół wg. Wikipedii to - niezagęszczana (w odróżnieniu od większości innych zup) zupa z drobiu (najczęściej kury lub kurczaka) lub wołowiny albo baraniny, sporządzana na wywarze mięsno-warzywnym; może być z dodatkiem mięsa wołowego.

Nie będę się wymądrzała na temat gotowania rosołu, każda pani domu ma ten temat opanowany, chcę jedynie udzielić kilku sprawdzonych wskazówek:
  • gotowanie rosołu należy rozpocząć od zimnej wody i zimnej wody dolewać w razie potrzeby,
  • najlepiej użyć mięsa wołowego z kością  (np. szponder) i elementów drobiu (np. skrzydełka, szyja, udko), różne gatunki mięsa nadają rosołowi głębszy smak.
  • nie żałować jarzyn (marchewka, pietruszka, seler, por, nieduży kawałek kapusty włoskiej)
Należy pamiętać, że rosół musi się gotować co najmniej 3 godziny na bardzo wolnym ogniu (powinien jedynie "pykać") gwałtowne gotowanie powoduje zmętnienie.
Gotowy wywar mięsno- warzywny przelać przez sitko, doprawić do smaku solą i pieprzem, ja dodaję jeszcze dla polepszenia smaku niewielką ilość lubczyku ogrodowego.
Rosół powinien mieć jasno - złoty kolor, powinien być esencjonalny i aromatyczny, podajemy go bardzo gorący. Proponuję podawać go z makaronem, dodatkiem może być posiekana zielona pietruszka.

Kilka lat temu makaron do rosołu robiłam sama:
mąka pszenna, 1 jajko i zawartość 1 skorupki po jajku wody, mąki tyle aby zagnieść gładkie, elastyczne ciasto, przygotowane ciasto cieniutko rozwałkować, suszyć na lnianej ściereczce (nie wolno makaronu przesuszyć, bo będzie się łamał).
Wysuszony placek z makaronowego ciasta pokroić na paski o szerokości ~ 5 cm, złożyć je razem  (jeden na drugim) i kroić na cieniutkie niteczki. Powstałe niteczki rozsypać na lnianej ściereczce i jeszcze podsuszyć. Ugotować w osolonej wodzie, odcedzić, przelać na cedzaku zimną wodą aby makaron się zahartował.
Przygotowanie domowego makaronu jest czaso i pracochłonne, obecnie można kupić doskonałe gotowe makarony do rosołu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz