środa, 14 września 2016

Sezon ogórkowy - przetwory z gruszek - chutney

Łatwo było przygotować czatni z gruszek i żurawiny, więc postanowiłam spróbować zastąpić żurawinę śliwkami.
Gruszki  mam na drzewie, śliwki które kupiłam okazały się kwaśne, nie nadawały się do zjedzenia ( szkoda wyrzucić) a pozostałe składniki czyli brązowy cukier, imbir, kurkuma zostały z poprzedniego czatni, dlatego postanowiłam spróbować.

Czatni gruszkowo - śliwkowe

4 średniej wielkości gruszki
1 ząbek czosnku
1 cebula
2 łyżki wody
170 g brązowego cukru
100 ml. octu winnego
2 łyżeczki startego imbiru ( świeży)
1 łyżeczka soli
1 łyżeczka czarnego pieprzu ( mielony)
200 g wypestkowanych i pokrojonych w kostkę śliwek

Cebulę kroimy w kostkę,zalewamy wodą, dodajemy 170 g brązowego cukru i przeciśnięty przez praskę czosnek  dusimy około 10 minut. Gruszki obieramy ze skórki, usuwamy gniazda nasienne i kroimy w kostkę, pokrojone gruszki dodajemy do uduszonej cebuli z czosnkiem, dodajemy również imbir, sól, pieprz, kurkumę i pokrojone w kostkę śliwki, na końcu wlewamy 100 ml octu winnego. Całość dusimy 60 minut od czasu do czasu mieszając. Gorący czatni przekładamy do słoiczków, zakręcamy, stawiamy do góry dnem i pozostawiamy do wystygnięcia.

To co powstało jest równie dobre a może nawet lepsze od czatni z żurowiną, ma bardziej wyrazisty lekko kwaskowy smak.
Wygląda na to, że owoce doskonale nadają się zarówno na słodkie jak i bardziej wytrawne przetwory a smak jaki uzyskamy zależy tylko i wyłącznie od naszej pomysłowości.

Sezon ogórkowy - przetwory z gruszek - chutney

"Chutney, czatni, hindi: ???? ćatni – gęsty sos używany w kuchni indyjskiej.
Sporządzany z owoców i warzyw, z rodzynkami, czosnkiem, cebulą, musztardą, octem itp.
Używany do potraw mięsnych i wegetariańskich. Wikipedia"

Taki właśnie sos postanowiłam przygotować, zaczęło się od zakupu śledzi w sosie dyniowo- pomarańczowym, nie wiedziałam że to taki ciekawy smak i tak dobrze komponuje się ze śledziem. Postanowiłam poczytać na ten temat i odkryłam chutney, sos  używany w kuchni indyjskiej, który  można przygotować z różnych owoców, ja przygotowałam z gruszek i żurawiny.

Do przygotowania czatni gruszkowo-żurawinowego potrzeba :

4 średniej wielkości gruszki
1 ząbek czosnku
1 cebula
2 łyżki wody
170 g brązowego cukru
100 ml. octu winnego
2 łyżeczki startego imbiru ( świeży)
1 łyżeczka soli
1 łyżeczka czarnego pieprzu ( mielony)
100 g żurawiny

Cebulę kroimy w kostkę,zalewamy wodą, dodajemy 170 g brązowego cukru i przeciśnięty przez praskę czosnek  dusimy około 10 minut. Gruszki obieramy ze skórki, usuwamy gniazda nasienne i kroimy w kostkę, pokrojone gruszki dodajemy do uduszonej cebuli z czosnkiem, dodajemy również imbir, sól, pieprz, kurkumę i żurawinę, na końcu wlewamy 100 ml octu winnego. Całość dusimy 60 minut od czasu do czasu mieszając. Gorący czatni przekładamy do słoiczków, zakręcamy, stawiamy do góry dnem i pozostawiamy do wystygnięcia.

Zapach unoszący się w czasie przygotowania  sosu czatni zachęca do spróbowania - to taki można by powiedzieć wytrawny dżem, który doskonale sprawdzi się do śledzi jak i do mięsa na zimno.

poniedziałek, 12 września 2016

Sezon ogórkowy - przetwory z gruszek

W ubiegłorocznych postach podałam przepis na ciasto z gruszkami, w tym  roku wykorzystałam gruszki z drzewa rosnącego na mojej posesji do zupełnie innych przetworów.
Zrobiłam chutney z gruszek i żurawiny, chutney z gruszek i śliwek oraz dżem z gruszek.
Nie potrafię powiedzieć czy te przetwory na stałe zagoszczą w mojej spiżarni, jak na razie planuję chutney z żurawiną wykorzystać do przygotowania śledzi na przyjęcie urodzinowe mojego Męża ( w październiku), wtedy podzielę się opinią na temat smaku jaki uzyskałam.
Jak wcześniej wspomniałam sezon ogórkowy to w moim przypadku czas na różnego rodzaju przetwory, tym razem gruszki.

Sezon ogórkowy - ogórki kiszone na zimę

Fajnie mieć zimą kiszone ogórki własnej roboty na zupę ogórkową lub do sałatki ale o tym też trzeba pomyśleć w sezonie ogórkowym.
Przygotowanie ogórków kiszonych w słoikach wymaga trochę więcej zachodu, to taki dwu etapowy proces.

Składniki

ogórki
koper
czosnek
chrzan
liście chrzanu,  czarnej porzeczki, wiśni, malin - wg upodobań
Solanka - na każdy litr wody jedna łyżka stołowa soli

Pierwszy etap
Umyte ogórki ułożyć w czystych, najlepiej wyparzonych słoikach, w przestrzenie między ogórkami wcisnąć koper, ząbek czosnku, chrzan i liście wg upodobań. Wodę zagotować z dodatkiem soli, ostudzić. Gotową solanką zalać znajdujące się w słoikach ogórki, zakręcić i odstawić w ciepłe miejsce na kilka dni.

Drugi etap
Ogórki po kilku dniach zaczną fermentować, powstająca piana może wypływać ze słoika,  dlatego dobrze jest umieścić słoiki np. w dużej misce. Po zakończeniu procesu fermentacji ( wieczka zostaną samoistnie zassane) należy przenieść słoiki w chłodne miejsce.
W ten oto sposób w zimie będziemy miały kiszone ogórki własnej roboty.

Sezon ogórkowy - ogórki małosolne

Ogórki małosolne, to sposób na ogórki, który znają chyba wszyscy, bo kto nie lubi świeżo ukiszonych ogórków na początku lata ?, ich zapach podczas kiszenia rozchodzi się po całym mieszkaniu i zachęca nas do spróbowania czy to już albo trzeba jeszcze poczekać.
 
Przepis na ogórki małosolne jest bardzo prosty, należy tylko pamiętać że na 1 litr wody potrzebujemy  
łyżkę stołową soli.....ale od początku:

3 kg ogórków średniej wielkości
1 główka czosnku
pęczek kopru
chrzan ( na targu sprzedają takie gotowe porcyjki )
można dodać liście czarnej porzeczki 

Solanka
3 litry wody, 3 łyżki stołowe soli - zagotować, ostudzić

Umyte zdrowe ogórki umieścić w kamionkowym garnku lub szklanym słoju. Ja używam do tego celu dużego słoja, do którego mieści się niecałe 3 kg ( resztę zjadamy do kanapek), na dno kładę 1/3 pęczka kopru, następnie warstwę ogórków i znowu koper, kolejna warstwa i koper na górę. Między warstwy wkładam przekrojoną na połowę główkę czosnku (nie obieram z łupinek) i liście czarnej porzeczki, tak przygotowane ogórki zalewam przestudzoną solanką, obciążam aby ogórki nie wypływały na powierzchnię.

Po dwóch dniach zaczyna rozchodzić się zapach, po 3-4 dniach możemy zaczynać konsumpcję. Czas kiszenia zależy od temperatury, w chłodniejsze dni musimy poczekać trochę dłużej.

Dodatki do ogórków małosolnych mogą być bardziej urozmaicone, można dodać: ziele angielskie, liść laurowy, gorczycę, liście chrzanu a nawet liście malin, ja ograniczam się do podstawowych dodatków.

piątek, 9 września 2016

Sezon ogórkowy - korniszony

Korniszonów jeszcze w tym roku nie robiłam, a to dlatego, że do tego przepisu są potrzebne malutkie ogórki a takich jeszcze nie widziałam w sprzedaży.
Podzielę się przepisem bo jest on wart wypróbowania, jego tajemnym składnikiem są goździki.
Przepis na korniszony dostałam od pani Eli, starszej koleżanki z którą wiele lat temu pracowałam w dziale technologicznym. Pani Ela na własnej działce uprawiała warzywa, z których robiła doskonałe przetwory.
Były to czasy, kiedy świeże warzywa kończyły się wraz z nadejściem jesieni- teraz możemy kupować je przez cały rok.

Korniszony

80 dkg małych ogórków
10 dkg marchwi
10 dkg małej cebuli ( dymki)
ziele angielski, liść laurowy, chrzan, pieprz, goździki

Zalewa

0,5 l wody
10 dkg cukru
2 dkg soli
100 ml 10% octu

Z podanych składników przygotować zalewę, zagotować i pozostawić do wystudzenia. Ogórki ułożyć w słoikach, do każdego słoika włożyć: 1 liść laurowy, ziele angielskie - 2 ziarenka, kawałek chrzanu,  2 ziarenka pieprzu i 2 goździki, zalać wystudzoną zalewą. Pasteryzować przez 10 minut od momentu zagotowania. Słoiki pozostawić w garnku z wodą do wystudzenia.
Na zimę będą w sam raz.

Sezon ogórkowy - ogórki w musztardzie

Przepis na ogórki w musztardzie dostałem od żony mojego kolegi ze studiów. Podczas jednej z wizyt zostaliśmy poczęstowani przez panią domu ogórkami własnej roboty o niezbyt ciekawym wyglądzie (dziwnie mętna zalewa ), prawdę mówiąc nie bardzo miałam ochotę na próbowanie ale nie wypadało odmówić. Wygląd zalewy był mylący, smak przedni.
Od tej pory każdy " sezon ogórkowy" zaczynam od ogórków w musztardzie.


Podam przepis pani Eweliny ( tak ma na imię autorka przepisu) oraz moje niewielkie modyfikacje w nawiasie pochyłą kursywą:

3 kg ogórków pokroić w grube plastry ( ja ogórki kroję wzdłuż na cztery części)

Zalewa
1 litr wody ( 1,5 litra wody)
3 szklanki cukru ( 2 szklanki cukru)
3/4 szklanki 10% octu 
3 łyżki soli
5 łyżek musztardy chrzanowej i 4 łyżki łagodnej musztardy ( wg uznania )
ziele angielskie, liść laurowy, pieprz

Z podanych składników zagotować zalewę i pozostawić ja do wystudzenia.
Pokrojone ogórki poukładać ciasno w słoikach, dodać do każdego słoika po jednym listku laurowym, po dwa ziarenka ziela angielskiego i pieprzu ziarnistego, zalać przestudzoną zalewą i pasteryzować od 5-10 minut po zagotowaniu.

Zmniejszyłam ilość cukru i zwiększyłam ilość wody, ponieważ ogórki były dla nas trochę za słodkie, teraz jest OK - oczywiście jest to kwestia smaku.


Pani Ewelina przygotowuje również bardzo smaczny kiszony sok z buraków ( miałam okazję spróbować), przepis jest bardzo prosty:

2 kg czerwonych buraków
3 litry wody
1 łyżka soli
kminek, czosnek

Buraki umyć, podzielić na cząstki, włożyć najlepiej do kamionkowego garnka zalać 3 litrami przegotowanej, ostudzonej wody z dodatkiem soli, dodać 2-3 ząbki czosnku i niewielką ilość kminku. Garnek przykryć ściereczką i pozostawić w ciepłym miejscu do ukiszenia. Ukiszony sok zlać do szklanego naczynia i przechowywać w lodówce.

Niesamowite właściwości soku z kiszonych buraków

– wzmacnia odporność, sprzyja budowaniu prawidłowej flory jelit
– wykazuje  działanie antybakteryjne i przeciwwirusowe, pomocny podczas leczenia infekcji
– niezastąpiony w odchudzaniu (zawiera błonnik, ma niewiele kalorii, reguluje przemianę materii)
– przeciwdziała anemii, dzięki wysokiej zawartości żelaza, wykazuje krwiotwórcze właściwości
– zapobiega nowotworom, dzięki betaninie, która chroni działaniem wolnych rodników
– odkwasza organizm, dzięki właściwościom zasadotwórczym
– oczyszcza organizm z toksyn
– reguluje ciśnienie krwi
– wspiera pracę wątroby i nerek
– przyspiesza syntezę kolagenu, działa odmładzająco
– łagodzi dolegliwości w okresie menopauzy
– choć może się to wydawać dziwne, ale sok z kiszonych buraków jest naturalnym afrodyzjakiem, który działa tak jak ostrygi!

środa, 7 września 2016

Sezon ogórkowy - ogórki z curry

Kolejny przepis, którym chciałabym się podzielić to ogórki z curry. Zagościły one w mojej kuchni dwa lata temu i pozostały do dziś z uwagi na ciekawy smak.
Proponuję spróbować.

Na 1,5 kg ogórków należy przygotować zalewę zachowując następujące proporcje:

3 szklanki wody
1 szklanka 10% octu
1,5 szklanki cukru
3 płaskie łyżeczki soli
2 łyżeczki papryki
2 łyżeczki curry
2 łyżeczki gorczycy 

Wszystkie składniki zalewy zagotować i pozostawić do przestudzenia.
W międzyczasie ogórki dokładnie umyć, pokroić wzdłuż na cztery części i poukładać ściśle w słoikach. Poukładane w słoikach ogórki zalać przestudzoną zalewą tak aby całe ogórki były przykryte, zakręcić i pasteryzować nie dłużej jak 10 minut od zagotowania wody w garnku. Po 10 minutach słoiki z ogórkami wyjąć z garnka, postawić na ściereczce do góry dnem, przykryć ręcznikiem i pozostawić do całkowitego wystudzenia.
Ogórki z curry są pyszne, aromatyczne i chrupiące, na pewno zachwycą domowników. Moje są już gotowe.