środa, 23 listopada 2022

Cynamonowe ślimaczki

 Bywają takie dni, kiedy mamy ochotę na coś słodkiego do popołudniowej kawy, coś co nie wymaga dużo pracy i czasu na przygotowanie. Wczoraj właśnie miałam taki dzień i....

...upiekłam cynamonowe ślimaczki.

Składniki:

płat ciasta francuskiego ( dobrze że miałam takie ciasto w lodówce)

masło

cukier trzcinowy

cynamon


Plaster masła rozpuścić i pozostawić do wystudzenia, płat ciasta rozwinąć, łyżkę cukru wymieszać z łyżką cynamonu. Rozwinięte ciasto posmarować roztopionym masłem i posypać mieszaniną cukru z cynamonem, następnie ciasto zwinąć w dość ścisły rulon ( ja zwijałam od dłuższego brzegu, można od krótszego zależy jakiej wielkości ciasteczka chcemy). Rulon pokroić przy użyciu ostrego noża w 1 cm kawałki. Ciasteczka ułożyć na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia, piec w temp. 220 stopni około 10-12 minut.



wtorek, 15 listopada 2022

Rolada boczkowa

 Propozycja na dzisiaj to rolada boczkowa domowej roboty. Pomysł powstał kiedy w sklepie zobaczyłam piękny chudy kawałek surowego boczku.

Zdarza się, że czasem kupuję boczek rolowany na kanapki, pomyślałam, że można zrobić taką "wędlinę" domowym sposobem. Poszperałam trochę w przepisach, zmodernizowałam ( dostosowałam do warunków w jakich będą to przygotowywała ) i postanowiłam spróbować. Wyszła świetnie, dlatego postanowiłam podzielić się przepisem.

Składniki:

1,5 kg chudego surowego boczku

sól ( 1 łyżeczka na każdą stronę mięsa )

majeranek ( 1 łyżeczka na każdą stronę mięsa )

pieprz ( 1 łyżeczka na każdą stronę mięsa )

czosnek ( 2 duże ząbki )

Mięso umyć, osuszyć ręcznikiem papierowym, posypać solą, majerankiem i pieprzem, docisnąć dłonią. W ten sam sposób przygotować drugą stronę mięsa. Mięso umieścić w naczyniu ( miska, naczynie do przechowywania żywności ), przykryć i wstawić do lodówki na 3-5 dni. Moje mięso marynowało się w przyprawach 4 dni. Po tym czasie mięso wyjąć, na deseczkę, na jednej powierzchni mięsa rozłożyć obrany i pokrojony w cieniutkie plasterki czosnek. Mięso bardzo ściśle zrolować i związać bawełnianym sznurkiem. 

Gotową, zwiniętą roladę umieścić w naczyniu ( brytfannie ) dodać szklankę wody i wstawić do piekarnika. Ponieważ ja nie miałam takich możliwości włożyłam roladę do garnka o grubym dnie, podlałam wodą, przykryłam i gotowałam ją na piecu opalanym drewnem przez około 3 godziny aż do miękkości dolewając w razie potrzeby wodę. Rolada zmiękła, woda odparowała, tłuszczyk się wytopił.

Miękką, zrumienioną " wędlinę " przełożyłam  do ceramicznego naczynia i pozostawiłam do całkowitego wystudzenia. Jest pyszna - polecam.





 rolada boczkowa po upieczeniu







 


tak wygląda w przekroju

niedziela, 6 listopada 2022

Chleb ( na jogurcie)

 Jeszcze jeden przepis na chleb, tym razem na jogurcie z dodatkiem miodu i dużej ilości ziarenek.

Składniki:

2,5 szklanki  mąki pszennej

1/3 szklanki ziaren słonecznika

1/3 szklanki pestek z dyni

1/3 szklanki siemienia lnianego

1,5 szklanki  jogurtu naturalnego (400 g)

1 łyżeczka soli

1/2 łyżeczki sody oczyszczonej

łyżka miodu (cukru)

 

Mąkę należy wsypać do miski, wymieszać z solą i sodą, dodać ziarenka,  do przygotowanej mieszaniny wlać jogurt i dodać łyżkę miodu. Zagnieść ciasto. Ciasto przełożyć do foremki i piec w temperaturze 200 stopni  od zimnego piekarnika do suchego patyczka ( ~ 45-50 minut ).


 

Tak chlebek wygląda po upieczeniu

Chleb ( na drożdżach)

 Tym razem przepis na chleb który możemy sobie upiec w domu np. na niedzielne śniadanie, bo przecież nie samym ciastem człowiek żyje😉. Będzie to chleb na drożdżach.

Składniki:

1/2 kg mąki pszennej

25 g drożdży

2 łyżeczki soli

2 łyżeczki cukru

400 ml ciepłej wody

ulubione ziarenka do posypania

Mąkę wsypujemy do miski, robimy dołek. Do 400 ml ciepłej wody dodajemy pokruszone drożdże, cukier i sól, dokładnie mieszamy i odstawiamy na chwilę aby drożdże zaczęły pracować.

Po kilku minutach drożdżowy zaczyn wlewamy do mąki ( do uformowanego w mące dołka), delikatnie mieszamy drewniana łyżką zabierając co raz to więcej mąki, ostatecznie odkładamy drewnianą łyżkę i dłońmi wyrabiamy ciasto. Po uzyskaniu jednolitej konsystencji pozostawiamy ciasto do wyrośnięcia     (ciasto zwiększy objętość). Wyjmujemy ciasto z miski na stolnicę, jeszcze chwilę wyrabiamy i przekładamy je do foremki, posypujemy ulubionymi ziarenkami.

Pieczemy w temperaturze 200-220 stopni przez około 45 minut.

sobota, 5 listopada 2022

Kulki w kokosie

Kulki w kokosie to deser bez pieczenia, nie wymaga on specjalnych umiejętności a jest doskonałym słodkim dodatkiem do popołudniowej kawki.

Składniki:

300 g wafli (przekładanych czekoladową masą)

1 dojrzały banan

100 g zmielonych orzechów włoskich

wiórki kokosowe

Wafle musimy rozdrobnić blenderem, banan rozgnieść widelcem tak aby otrzymać pulpę. Do rozdrobnionej masy waflowej dodać pulpę z banana i zmielone orzechy. Całość zagniatać do momentu uzyskania jednolitej masy. Formować kuleczki, obtaczać je w kokosowych wiórkach. Dobrze jest gotowe kuleczki włożyć do lodówki żeby stężały.

Kopytka z twarogu

 Często się zdarza, że zostaje nam zupa z dnia poprzedniego ale dobrze by było zrobić coś na drugie danie.

Proponuję kluseczki z twarogu, które podamy z roztopionym masłem i zrumienioną tartą bułką.

Składniki:

450 g półtłustego twarogu

1 jajko

1 łyżka maki ziemniaczanej

4-5 łyżek mąki pszennej

Z podanych składników zagnieść ciasto, uformować wałek. Kroić pod skosem kawałki o szerokości 3-4 cm. Powstałe "kopytka" wkładać  delikatnie do gotującej się osolonej wody. Gotować do wypłynięcia serowych "kopytek" na powierzchnie. Podawać z masłem i zrumienioną tartą bułką, można posypać cukrem.


Muffinki

Jabłkowe muffinki na maślance, nie piekłam jeszcze takich muffinek, przepis wydaje się łatwy dlatego postanowiłam go zapisać. Muffinki z dodatkiem jabłek i orzechów powinny być smaczne, więc próbujemy :)

Składniki:

1 szklanka zimnej maślanki

2 szklanki mąki

2 jabłka pokrojone w kosteczkę

1/2 szklanki oleju

2 jajka

1/2 szklanki cukru

1 łyżeczka sody

1/2 szklanki rozdrobnionych orzechów włoskich

Uwaga! szklanka o pojemności 250 ml

 

Mąkę wsypać do wysokiego naczynia, dodać łyżeczkę sody i cukier, do powstałej mieszaniny wbić 2 jajka i wlać pół szklanki oleju i szklankę zimnej maślanki, wymieszać  mikserem aż do uzyskania jednolitej masy.

Jabłka obrać i pokroić w dość drobną kosteczkę dodać do ciasta, dodać też zmielone lub drobno posiekane orzechy włoskie, masę wymieszać drewniana łyżką. Powstałą masą napełnić foremki do muffinek. Piec w temp. 180 stopni przez około 20-30 minut. Przed podaniem polukrować lub posypać cukrem pudrem.