środa, 8 marca 2017

DZIEŃ KOBIET


Niektórzy uważają, że za pierwowzór Dnia Kobiet możemy przyjąć, obchodzone w starożytnym Rzymie, Matronalia.

"Matronalia [łac. matrona ‘matka’],
w staroż. Rzymie wiosenne święto matek;
obchodzone 1 III przez kobiety rzymskie w gaju przy świątyni bogini połogu, Junony Luciny, na Eskwilinie (przybytek ufundowany 375 p.n.e. przez kobiety);
w czasie Matronaliów kobiety podejmowały poczęstunkiem niewolników; święto znane tylko ze źródeł lit. (Owidiusz w poemacie Fasti, Makrobiusz)."

Było to święto przypadające na pierwszy dzień marca, związane z początkiem nowego roku (tego samego dnia zaczynał się nowy rok rzymski według kalendarza stosowanego w imperium rzymskim), macierzyństwem i płodnością. Najpierw przez miasto wędrowała procesja z dwunastoma świętymi tarczami na cześć Marsa. Na ulicach Saliowie (członkowie jednego z najstarszych kolegium kapłanów w antycznym Rzymie) wykonywali staroitalskie tańce i pieśni kultowe, ze spiżowymi tarczami tańczyli i śpiewali ku czci boga wojny. Marzec był uważany nie tylko za czas rozpoczynania prac polowych, ale także planowania operacji wojskowych. W tym czasie kobiety opuszczały swoje domy i z kwiatami udawały się do świątyni Junony. Składały je w ofierze boskiemu uosobieniu cnót żony, matki i niewiasty. Tu należy wyjaśnić, że słowo matrona w języku łacińskim oznaczało kobietę zamężną, posiadającą dzieci. Święto przypominało trochę dzisiejszy dzień kobiet, gdyż zwyczajem było, żeby mąż obdarował swoją żonę, jakimś miłym prezentem. Świętowały nawet niewolnice i prostytutki. Liczyła się kobiecość. To ona była wyniesiona na piedestał tego dnia.


W 1910 roku Międzynarodówka Socjalistyczna w Kopenhadze ustanowiła obchodzony na całym świecie Dzień Kobiet, który służyć miał krzewieniu idei praw kobiet oraz budowaniu społecznego wsparcia dla powszechnych praw wyborczych dla kobiet. W konferencji udział wzięło ponad 100 uczestniczek z 17 krajów, w tym trzy kobiety po raz pierwszy wybrane do do Parlamentu Fińskiego. Ustanowienie Dnia Kobiet zostało przyjęte w drodze anonimowego głosowania, bez ustalania dokładnej daty jego obchodów.

Tyle mądrości na temat Dnia Kobiet, swoją drogą to bardzo miły dzień dla wszystkich pań, każda z nas  lubi być nie tylko w tym dniu doceniana, obdarowana kwiatami, miłym słowem, gestem.

Pan Julian Tuwim w  1934 roku napisał piękny wiersz pod tytułem " Ewa"
( fragment)

A że Pan Bóg ją stworzył, a szatan opętał,
Jest więc odtąd na wieki i grzeszna, i święta,

Zdradliwa i wierna, i dobra i zła,
I rozkosz i rozpacz, i uśmiech i łza...
I anioł i demon, i upiór i cud,
I szczyt nad chmurami, i przepaść bez dna.
Początek i koniec - kobieta - to ja.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz