niedziela, 29 marca 2020

Biszkopt

Ja wiem, że nie czas na świętowanie ale tak sobie myślę, że niedługo Święta Wielkanocne to może chociaż najbliższym zaserwować torcik z owocami.
Na razie przepis na biszkopt, a może przed świętami informacje na temat kremu i dekoracji.

Biszkopt na torcik

Składniki:
6 jajek
0,75 szklanki cukru ( drobny cukier do wypieków)
0,75 szklanki mąki tortowej
0,25 szklanki mąki ziemniaczanej
11/2 łyżeczki proszku do pieczenia
3 łyżki gorącej wody

W pierwszej kolejności  oddzielamy żółtka od białek. Białka ubijamy na sztywną pianę, do piany dodajemy małymi porcjami cukier dalej ubijając. Nie przerywając ubijania dodajemy po jednym żółtku. Kończymy ubijanie, teraz zamieniamy mikser na drewnianą łyżkę.
Do powstałej masy dodajemy małymi porcjami mieszankę mąki z proszkiem do pieczenia, delikatnie mieszamy, na koniec wlewamy 3 łyżki gorącej wody. Ciasto przelewamy do tortownicy i pieczemy w temperaturze 175 stopni przez 30 minut.
Po upieczeniu studzimy i dekorujemy powstały biszkopt, ale to już temat na kolejny post.
 

czwartek, 26 marca 2020

Rogaliki piwne

Tym razem rogaliki, w prawdzie potrzebne nam będzie jajko ale też nietypowy składnik jakim jest szklanka piwa.

 Składniki:

Ciasto:
4 szklanki mąki
40 dag masła ( margaryny)
1 szklanka piwa
1 jajko
1 słoik twardej marmolady lub powideł śliwkowych

Lukier:
2 szklanki cukru pudru
sok z 1 cytryny
2 łyżeczki gorącej wody

Wykonanie:

Dzień wcześniej przygotować ciasto: masło posiekać z mąką i dodać piwo. Wyrobić do połączenia składników (ciasto będzie klejące), zawinąć w folię i pozostawić w lodówce na noc. Schłodzone ciasto kawałkami rozwałkować i wykrawać niewielkie trójkąty, nadziewać marmoladą i zawijać w rogaliki.

Rogaliki układać na natłuszczonej blaszce, wierzch posmarować roztrzepanym jajem. Piec w nagrzanym piekarniku w temp. 200 st. C na złoty kolor. Upieczone, gorące rogaliki posmarować lukrem.

Ciasto bez jajek

Nie zawsze w domu mamy jajka, szczególnie teraz, kiedy wychodzenia z domu na zakupy mamy ograniczone a mamy ochotę na coś słodkiego do kawy czy herbaty.
Proponuję ciasto bez jajek.

Składniki:

370 g mąki
240 g cukru
2 łyżeczki proszku do pieczenia
4 łyżki kakao
380 ml wody
80 ml oleju
łyżeczka aromatu

Mieszamy  suche składniki, dolewamy wodę, olej i dowolny aromat, całość ucieramy mikserem na jednolitą masę. Masę przelewamy do keksówki i pieczemy w temp. 180 stopni do suchego patyczka.
Po wystudzeniu posypujemy cukrem pudrem lub polewą przygotowaną z cukru pudru i soku z cytryny.


Proziaki

Ostatnie wydarzenia skłoniły mnie do poszukania przepisów na łatwe wypieki, które mogą zastąpić pieczywo w sytuacji kiedy nie możemy lub w obawie o zdrowie nie chcemy wychodzić z domu.
Szukałam, szukałam i znalazłam proziaki. 
Nazwa pochodzi od dawnej nazwy sody oczyszczonej, którą nazywano prozą.
Składniki:
1/2 kg maki pszennej
1/2 kg mąki razowej
1 1/2 łyżeczki sody
1/2 l kefiru ( maślanki)
1 łyżeczka soli
1-2 jajka

W dużej misce mieszamy suche składniki tj.: dwa rodzaje mąki, sodę i sól. Do drugiej miski wlewamy kefir i dodajemy jajka, roztrzepujemy. Składniki płynne wlewamy do składników sypki, mieszamy i wyrabiamy uzyskując gładkie, elastyczne ciasto. Ciasto pozostawiamy na chwilę żeby odpoczęło. W tym czasie przygotowujemy suchą nieprzywieralną patelnię lub blaszkę wyłożoną papierem do pieczenia.
Przygotowane ciasto wałkujemy podsypując odrobiną mąki na grubość około 1,5 cm i przy pomocy szklanki wykrawamy okrągłe bułeczki (proziaki). Możemy je piec na patelni lub na blaszce w piekarniku, czas pieczenia to ~ 15 minut.
Lekko ciepłe proziaki podajemy z miodem, dżemem, konfiturą lub po prostu z masłem.

piątek, 20 marca 2020

Coś słodkiego

Wszyscy znaleźliśmy się  w trudnej sytuacji, w trosce o bezpieczeństwo własne i najbliższych staramy się nie wychodzić z domu. Jeżeli to możliwe poproście o zrobienie zakupów, ja przygotowałam listę zakupów, które zrealizował mój syn. Poprosiłam miedzy innymi o 3 tabliczki czekolady deserowej ponieważ natknęłam się na bardzo prosty przepis na coś słodkiego.
To niby ciasto składa się z dwóch składników: czekolady i jajek, jest niezwykle proste w przygotowaniu. To idealny pomysł na słodki deser w chwili, gdy nie możemy udać się do sklepu. Dlatego warto mieć w swoich zapasach dwie rzeczy.


    260 g czekolady deserowej
    4 jajka

Przygotowanie

Zaczynamy od oddzielenia żółtek od białek. Następnie w kuchence mikrofalowej lub kąpieli wodnej rozpuszczamy czekoladę. Za pomocą miksera ubijamy białka. Odstawiamy je na chwilę na bok.
Żółtka dodajemy pojedynczo do rozpuszczonej czekolady i cały czas ubijamy. Następnie dodajemy ubite białka małymi porcjami i szpatułką delikatnie mieszamy do połączenia się składników.

Ciasto przelewamy do formy. Piekarnik rozgrzewamy do temperatury 160 stopni Celsjusza. Pieczemy pół godziny. Ciasto kroimy po ostygnięciu.

poniedziałek, 2 marca 2020

Sałatka warstwowa ( na krakersach )

Jeszcze jedna sałatka, która wydaje się ciekawa, choć pewnie nie jest dietetyczna.

Składniki

    2 kiełbaski z szynki
    3 duże jajka
    3 łyżki pikantnego sosu pomidorowego
    100 g żółtego sera
    5 łyżek majonezu
    1 mały kiszony ogórek
    1 mała cebula
    sól i pieprz
    24 słone krakersy

Jajka ugotować na twardo. Cebulkę bardzo drobno posiekać. Kiełbasę rozdrobnić rozdrabniaczem lub przemielić przez maszynkę, wymieszać z pikantnym sosem i cebulą. Jajka obrać oddzielić żółtka od białek. Białka zetrzeć na tarce o drobnych oczkach i wymieszać z dwoma łyżkami majonezu z solą i pieprzem. Żółtka i ogórki, ser żółty również zetrzeć na drobnych oczkach tarki, wszystkie składniki odłożyć osobno. Ser wymieszać z pozostałym majonezem, doprawić solą i pieprzem.

Na desce wyłożyć 8 krakersów w prostokąt, na to wyłożyć pastę serową, dokładnie wyrównać i przykryć kolejną warstwą krakersów. Na to wyłożyć masę z kiełbasy i sosu i ponownie przykryć krakersami. Na górę wyłożyć białka z majonezem, posypać startymi żółtkami a na końcu startym ogórkiem. Odstawić do lodówki na ok. 2 godziny, aby sałatka scaliła się i można ją było kroić.

Sałatka ryżowa z wędzonym kurczakiem

Propozycja na dzisiaj to lekkostrawna sałatka, którą możecie  podać na rodzinnych imprezach, albo też zabrać w pudełeczku do pracy :)

Składniki

    200 g ryżu białego
    puszka ananasów
    puszka kukurydzy
    duży filet wędzony z kurczaka
    4 łyżki jogurtu naturalnego
    1 łyżka majonezu
    sól, pieprz

Ryż gotujemy  ( w tzw. dużej wodzie ), chodzi oto, żeby był sypki, odlewamy i przelewamy  na sitku zimną wodą. Przekładamy go do miski. Ananasy odsączamy na sitku i kroimy w kostkę, tak samo kurczaka i dodajemy do ryżu. Kukurydzę również odsączamy na sitku i przepłukujemy wodą, dodajemy do ryżu. Dodajemy jogurt, majonez i mieszamy, przyprawiamy do smaku solą i pieprzem. 

Biały ryż możemy zastąpić ryżem brązowym, ananasy brzoskwiniami, a wędzony filet z kurczaka pieczonym kurczakiem, który został nam na przykład z niedzielnego obiadu.
Takie tam wariacje na temat ryżowej sałatki z kurczakiem.