czwartek, 30 marca 2017

Pieczarkowe inspiracje

Jeszcze jedna propozycja z pieczarkami w roli głównej, a mianowicie zupa pieczarkowa.
Ponieważ zupy  zawsze gotuję na mięsnym bulionie, dlatego zupę pieczarkową też ugotujemy na mięsie, tym razem będą to skrzydełka z kurczaka. Dzięki temu zupa będzie smaczna lekka i pożywna.

3-4 skrzydełka z kurczaka
1/2 kg pieczarek
1 marchewka
mały kawałek selera
1 pietruszka
1/2 średniej cebuli
2-3 ziemniaki

Skrzydełka umyć i umieścić w garnku (około 1,5 litra) dodać pokrojone w kostkę warzywa i cebulę (warzyw nie może być zbyt wiele ponieważ zdominowałyby smak zupy), zalać wodą, posolić i gotować na wolnym ogniu do miękkości warzyw.
W między czasie obrać i pokroić pieczarki, z wywaru wyjąć skrzydełka i dodać pokrojone pieczarki, pogotować parę minut, następnie dodać obrane i pokrojone w kostkę ziemniaki.Gotować aż do miękkości ziemniaków. Doprawić do smaku sola i pieprzem.

Ziemniaki w zupie pieczarkowej  możemy zastąpić makaronem, musimy jednak pamiętać aby makaron dodać do zupy parę minut przed jej podaniem, bo inaczej makaron " wypije nam zupę".


czwartek, 23 marca 2017

Pieczarkowe inspiracje

Odbiegam trochę od tematu świąt, a to za sprawą mojego syna, który namówił mnie do opisania na blogu potraw do których wykorzystuję pieczarki.
Nie są to wyszukane potrawy, o niektórych już pisałam np. o kieszonkach z pieczarkami czy schabie z pieczarkami.
Pieczarki można zastosować jako farsz do roladek ze schabu, ugotować zupę pieczarkową, można też przełożyć nimi upieczone wcześniej kotlety schabowe i całość zapiec  w piekarniku, dodać przesmażone z drobno pokrojona cebulką do kotletów mielonych, do różnego rodzaju sałatek, można je też faszerować i upiec na grillu lub patelni.
Najprostszą potrawą z pieczarek, którą można podać jako danie obiadowe z ziemniakami lub też ciepłą kolację są pieczarki z jajkiem.

Składniki:

1/2 kg pieczarek
1 średnia cebula
1 łyżeczka mąki pszennej rozmieszana w zimnej wodzie ( do zagęszczenia potrawy)
margaryna
sól, pieprz czarny ( mielony)
3-4 jajka

Pieczarki czyścimy obieramy i kroimy ( wg uznania), cebulkę kroimy w drobną kostkę. Pokrojone pieczarki i cebulę umieszczamy w rondlu, w którym wcześniej rozpuszczamy niewielką ilość margaryny, solimy, przykrywamy pokrywka i dusimy na niewielkim ogniu do miękkości pieczarek  (10 - 15 minut) od czasu do czasu mieszając.
Pieczarki puściły sok, jeżeli jest go niewiele dolewamy odrobinę wody i doprowadzamy do wrzenia. Powstałą potrawę zagęszczamy maką rozmieszaną w zimnej wodzie i ponownie doprowadzamy do wrzenia, nie zdejmując z ognia wbijamy jajka i delikatnie mieszając doprowadzamy do ich ścięcia,  doprawiamy do smaku solą i dodajemy sporą ilość mielonego pieprzu.
Podajemy jak już wspomniałam z ziemniakami lub pieczywem.

piątek, 17 marca 2017

Przedświateczne propozycje- Marchewkowy torcik z kokosowym kremem

Jeszcze jeden przepis z wykorzystaniem marchewki, a mianowicie torcik z kremem kokosowym. Bardzo często robiłam na Święta Wielkanocne tort, najczęściej z owocami i galaretką albo też Serniczek na zimno wg przepisu Wandzi ( przepis znajdziecie na moim blogu), tym razem zupełnie coś innego - może warto spróbować?

Ciasto:

50 dkg marchwi
4 jajka
1 szklanka cukru
1 cukier waniliowy
1,5 szklanki oleju
1/3 szklanki jogurtu naturalnego
2 szklanki mąki pszennej
1 szklanka maki pełnoziarnistej
3 łyżeczki proszku do pieczenia
1/2 łyżeczki soli
1,5 łyżeczki przyprawy do piernika

Krem:

2 puszki mleka kokosowego
4 łyżki cukru pudru 

Nim przystąpimy do przygotowania tortu musimy zaopatrzyć się w mleko kokosowe, które przynajmniej dwa dni powinno znajdować się w lodówce.

Marchew obrać i zetrzeć na tarce o drobnych oczkach, jajka utrzeć z cukrem i cukrem waniliowym, jogurtem i olejem. Dodać startą na tarce marchew. Wszystkie sypkie składniki wymieszać i stopniowo dodawać do utartej masy mieszając drewnianą łyżką. Ciasto podzielić na dwie części. Upiec dwa krążki do suchego patyczka w temperaturze 180 stopni. Ostudzić.

Mleko kokosowe wyjąć z lodówki, odlać z niego wodę, pozostałą białą masę ubić z dodatkiem cukru pudru.
Przygotowanym kremem przełożyć upieczone krążki, udekorować kremem wierzch toru i posypać go wiórkami kokosowymi uprażonymi na suchej patelni.
Torcik gotowy - smacznego.

sobota, 11 marca 2017

Przedświąteczne propozycje - Kokosowy sernik z gruszkami

Kolejny przepis, który chciałam zaproponować to przepis na sernik. Przepisów na sernik jest bardzo wiele, każda gospodyni ma swój wypróbowany przepis ( ja również), ale ostatnio szukając ciekawych przepisów natknęłam się na moim zdaniem na wart wypróbowania sernik z kruszonką łączący smak kokosu, sera i owoców a konkretnie gruszek.
Proponuję " Kokosowy sernik z gruszkami"

1. Ciasto:

1,5 szklanki maki
1/2 szklanki cukru
10 dkg masła
1 jajko
łyżeczka proszku do pieczenia

2. Masa:

80 dkg mielonego białego sera
1/2 szklanki wiórków kokosowych
5 dużych jajek
1/2 szklanki cukru
budyń kokosowy
3-4 gruszki

3. Kruszonka:

3/4 szklanki mąki
3/4 szklanki wiórków kokosowych
1/2 szklanki cukru
7 dkg masła


ad. 1
Z podanych składników zagnieść ciasto, tortownicę o średnicy 23 cm wysmarować masłem i wylepić przygotowanym ciastem.

ad.2
Żółtka zmiksować z cukrem, nie przerywając miksowania dodawać po jednej łyżce zmielonego sera, budyń, wiórki kokosowe, a na koniec nie używając miksera wymieszać ( najlepiej przy użyciu drewnianej łyżki) z ubitą na sztywno pianą z białek.

ad. 3
Z podanych składników przygotować kruszonkę.


Gruszki obrać, przekroić na pół i usunąć gniazda nasienne, przeciętą stroną położyć na cieście, przykryć masą serową i posypać kruszonką.
Piec w temperaturze 180 stopni około 0,5 g, a następnie zmniejszyć temperaturę do 160 stopni i piec jeszcze około 1 godziny. Po tym czasie wyłączyć piekarnik, uchylić drzwiczki i  pozostawić sernik do wystudzenia.



piątek, 10 marca 2017

Przedświąteczne propozycje - Babka z marchwią

Do świąt mamy jeszcze trochę czasu, chciałam zaproponować przepisy, które możemy wypróbować teraz aby mieć pewność, że w święta zachwycą smakiem naszych gości.

Na początek "Babka z marchwią".

Ciasto:
5 dużych jajek
20 dkg cukru
150 ml oleju
szczypta kurkumy
30 dkg mąki
2 łyżeczki proszku do pieczenia
sok i skórka z 1 cytryny
2 duże, starte na tace o dużych oczkach marchewki
5 dkg żurawiny
5 dkg migdałów
5 dkg orzechów laskowych

Krem:
10 dkg masła
10-15 dkg cukru pudru
otarta skórka z pomarańczy
olejek wanilinowy
bakalie do dekoracji  

Jajka utrzeć z cukrem,  ucierając dodać olej i kurkumę, a następnie mąkę wymieszaną z proszkiem do pieczenia, sok i skórkę z cytryny. Powstałe ciasto wymieszać z utartą na dużych oczkach marchewką, żurawiną i posiekanymi orzechami.
Ciasto przełożyć do wysmarowanej masłem foremki i piec w temperaturze 170 stopni około jednej
 godziny.
Upieczoną babkę wyjąć z piekarnika i odstawić (najlepiej na kratkę) na 10 minut. Po tym czasie ciasto wyjąć z foremki, ostudzić.
Przygotować krem, masło utrzeć na puszystą masę dodając cukier puder, otartą skórkę z pomarańczy i olejek wanilinowy.
Ostudzona babkę posmarować przygotowanym kremem i posypać bakaliami.

Krem można zastąpić polewą do ciast, którą przed jej zastygnięciem możemy posypać bakaliami, będzie równie smacznie.


środa, 8 marca 2017

DZIEŃ KOBIET


Niektórzy uważają, że za pierwowzór Dnia Kobiet możemy przyjąć, obchodzone w starożytnym Rzymie, Matronalia.

"Matronalia [łac. matrona ‘matka’],
w staroż. Rzymie wiosenne święto matek;
obchodzone 1 III przez kobiety rzymskie w gaju przy świątyni bogini połogu, Junony Luciny, na Eskwilinie (przybytek ufundowany 375 p.n.e. przez kobiety);
w czasie Matronaliów kobiety podejmowały poczęstunkiem niewolników; święto znane tylko ze źródeł lit. (Owidiusz w poemacie Fasti, Makrobiusz)."

Było to święto przypadające na pierwszy dzień marca, związane z początkiem nowego roku (tego samego dnia zaczynał się nowy rok rzymski według kalendarza stosowanego w imperium rzymskim), macierzyństwem i płodnością. Najpierw przez miasto wędrowała procesja z dwunastoma świętymi tarczami na cześć Marsa. Na ulicach Saliowie (członkowie jednego z najstarszych kolegium kapłanów w antycznym Rzymie) wykonywali staroitalskie tańce i pieśni kultowe, ze spiżowymi tarczami tańczyli i śpiewali ku czci boga wojny. Marzec był uważany nie tylko za czas rozpoczynania prac polowych, ale także planowania operacji wojskowych. W tym czasie kobiety opuszczały swoje domy i z kwiatami udawały się do świątyni Junony. Składały je w ofierze boskiemu uosobieniu cnót żony, matki i niewiasty. Tu należy wyjaśnić, że słowo matrona w języku łacińskim oznaczało kobietę zamężną, posiadającą dzieci. Święto przypominało trochę dzisiejszy dzień kobiet, gdyż zwyczajem było, żeby mąż obdarował swoją żonę, jakimś miłym prezentem. Świętowały nawet niewolnice i prostytutki. Liczyła się kobiecość. To ona była wyniesiona na piedestał tego dnia.


W 1910 roku Międzynarodówka Socjalistyczna w Kopenhadze ustanowiła obchodzony na całym świecie Dzień Kobiet, który służyć miał krzewieniu idei praw kobiet oraz budowaniu społecznego wsparcia dla powszechnych praw wyborczych dla kobiet. W konferencji udział wzięło ponad 100 uczestniczek z 17 krajów, w tym trzy kobiety po raz pierwszy wybrane do do Parlamentu Fińskiego. Ustanowienie Dnia Kobiet zostało przyjęte w drodze anonimowego głosowania, bez ustalania dokładnej daty jego obchodów.

Tyle mądrości na temat Dnia Kobiet, swoją drogą to bardzo miły dzień dla wszystkich pań, każda z nas  lubi być nie tylko w tym dniu doceniana, obdarowana kwiatami, miłym słowem, gestem.

Pan Julian Tuwim w  1934 roku napisał piękny wiersz pod tytułem " Ewa"
( fragment)

A że Pan Bóg ją stworzył, a szatan opętał,
Jest więc odtąd na wieki i grzeszna, i święta,

Zdradliwa i wierna, i dobra i zła,
I rozkosz i rozpacz, i uśmiech i łza...
I anioł i demon, i upiór i cud,
I szczyt nad chmurami, i przepaść bez dna.
Początek i koniec - kobieta - to ja.