środa, 19 sierpnia 2015

Pierwsze 1000 wyświetleń

Kiedy zaczynałam pisać bloga nie myślałam, że ktoś zechce wejść na tą stronę i że kogoś mogą zainteresować przepisy które tam będę zamieszczała. 
Pisanie traktowałam trochę jak terapię ( zakładając bloga była mocno kontuzjowana), a trochę jak sposób na uporządkowanie przepisów kulinarnych które, zbierała moja Babcia, moja Mama i tych, które ja dokładałam do dość pokaźnego zbioru.

Okazało się, że nie jest to pisanie "sobie a muzom" skoro wczoraj licznik wejść na stronę -

odnotował pierwszy 1000. 

Bardzo się z cieszę, że ktoś czyta przepisy które zamieszczam na blogu i mam nadzieję, że są one inspiracją do kuchennych poczynań.

wtorek, 11 sierpnia 2015

Obiady - obiadki - kasza gryczana z kwaśnym mlekiem

Żar leje się z nieba, upał niemiłosierny ale jeść coś trzeba.
Przerywam w związku z tym cykl postów z warzywami w roli głównej żeby zaproponować proste ale jakże smaczne danie obiadowe.

Kasza gryczana z kwaśnym mlekiem

kasza gryczana prażona ( najlepiej w woreczkach do gotowania)
20 dkg wędzonego boczku
kwaśne mleko, kefir lub jogurt naturalny ( w zależności od upodobań)

Kaszę gotujemy zgodnie z przepisem na opakowaniu nie zapominając o posoleniu wody. Boczek wędzony kroimy w kosteczkę i przesmażamy.
Ugotowaną kaszę wyjmujemy z woreczka ( rozcinamy woreczek nożem) i wykładamy na talerz, polewamy skwareczkami z wędzonego boczku i podajemy ze szklanką zimnego kwaśnego mleka. Jeżeli ktoś ma ochotę może wzbogacić to danie jajkiem albo kawałkiem smażonej kiełbaski - smacznego

czwartek, 6 sierpnia 2015

Warzywa w roli głównej - faszerowana kalarepa

Kolejne warzywo, które możemy przygotować z mięsnym farszem to faszerowana kalarepa.
Moja Mama robiła faszerowaną kalarepę dość często, choć jej przygotowanie wymaga więcej czasu niż przygotowanie faszerowanej papryki.
Faszerowana kalarepa ma delikatny smak, a kalarepowego miąższu jest znacznie więcej niż paprykowego.
Mój Tata nie lubił smaku papryki.

Faszerowana kalarepa

4 dorodne  kalarepy ( bez liści )

Farsz

1/2 kg mięsa mielonego ( łopatka, karczek)
1 cebula
1 ząbek czosnku
1 jajko
sól, pieprz
Mięso zmielić, przełożyć do miski, dodać drobno pokrojoną cebulę, czosnek przeciśnięty przez praskę, jajko i przyprawy, całość dokładnie wymieszać.

Kalarepy obrać, odciąć górną część i przy pomocy łyżeczki wydrążyć wnętrze. Należy drążyć bardzo delikatnie aby nie przebić powstałego z kalarepy "pojemniczka" na farsz.
Wcześniej przygotowanym farszem wypełnić wnętrza kalarep, nakryć odciętymi fragmentami kalarepy.
Podobnie jak w przypadku faszerowanej papryki, czy cukinii umieścić kalarepy w naczyniu żaroodpornym wysmarowanym margaryną, spryskać je niewielką ilością oleju, podlać wodą i dusić w piekarniku do miękkości kalarepy najlepiej pod przykryciem.

Bardzo smaczny farsz do kalarepy można przygotować z kaszy pęczak ugotowanej z dodatkiem czosnku, cebuli i niewielkiej ilości przyprawy do potraw.

wtorek, 4 sierpnia 2015

Warzywa w roli głównej - faszerowana cukinia

Kolejnym warzywem, które możemy wykorzystać w naszej letniej kuchni jest cukinia.
Cukinię podobnie jak paprykę najczęściej podaję w wersji faszerowanej mielonym mięsem, ale można z niej też przygotować bardzo smaczne placuszki.

W pierwszej kolejności zajmiemy się faszerowaną cukinią, do jej przygotowania potrzeba:

2 młode cukinie
1/2 kg mięsa mielonego ( łopatka, karczek)
1 cebula
1 ząbek czosnku
1 jajko
niewielka ilość tartego żółtego sera
sól, pieprz

Cukinie

Cukinie umyć i osuszyć ręcznikiem papierowym, odciąć końcówki i przekroić wzdłuż na połowę. Przy pomocy łyżki wydrążyć gniazda nasienne - otrzymamy w ten sposób 4 "cukiniowe łódeczki", które napełnimy mięsnym farszem.

Farsz

Mięso zmielić, przełożyć do miski, dodać drobno pokrojoną cebulę, czosnek przeciśnięty przez praskę, jajko i przyprawy. Masę wyrobić bardzo dokładnie ( najlepiej ręką ), jednolitą masą mięsną napełnić przygotowane wcześniej "łódeczki".

Naczynie żaroodporne wysmarować margaryną a następnie ułożyć w nim faszerowane cukinie, lekko skropić olejem i posypać tartym żółtym serem. Naczynie wraz z zawartością umieścić w nagrzanym piekarniku ( można je nakryć folią aluminiową ), po około 30 minutach danie powinno być gotowe. Jeżeli przykryliśmy cukinie folią proponuję zdjąć folię i pozostawić naczynie z zawartością aż do zrumienienia się sera którym posypaliśmy danie.

Faszerowane cukinie najlepiej podawać z pieczywem - smacznego

poniedziałek, 3 sierpnia 2015

Warzywa w roli głównej - faszerowana papryka

Faszerowana papryka to kolejna obiadowa, a może kolacyjna propozycja prostego dania z warzywami w roli głównej.

Farsz możemy przygotować wg własnej inwencji, ja najczęściej przygotowuję farsz taki jak do gołąbków, czyli mielone mięso, ryż, jajko i przyprawy. Farsz mięsny można urozmaicić dodając pokrojony w małą kosteczkę ser typu feta, albo odrobinę startego na grubych oczkach żółtego sera.
Można też przygotować farsz w wersji wegetariańskiej, mam tu na myśli ugotowaną i doprawioną kaszę.

Papryka z mięsnym farszem
 
6 dorodnych czerwonych papryk 
1kg mięsa ( najlepiej zmielić łopatkę wieprzową)
1 cebula
1 ząbek czosnku
2 jajka
1 woreczek ryżu
sól, pieprz

Ryż ugotować zgodnie z przepisem na opakowaniu i pozostawić do wystudzenia. 
Papryki umyć, osuszyć ręcznikiem papierowym, odciąć górną część ( kapelusik) i wydrążyć gniazdo nasienne.
Mielone mięso połączyć z ugotowanym ryżem, dodać jajka, drobno pokrojoną cebulkę, posiekany lub przeciśnięty przez praskę czosnek, doprawić do smaku solą i pieprzem. Tak przygotowanym farszem wypełnić wnętrza papryk upychając aby nie pozostały puste miejsca. Każdą paprykę przykryć odciętym 
 " kapelusikiem".
Nafaszerowane papryki umieścić w naczyniu żaroodpornym wysmarowanym margaryną, skropić je niewielką ilością oleju, przykryć folią aluminiową i umieścić w nagrzanym piekarniku. Piec około 30 minut. Po tym czasie zdjąć folię, polać papryki sosem, który powstał na dnie naczynia i piec jeszcze 15 minut.

Podawać jako danie obiadowe z ziemniakami z wody lub też kolacyjne z pieczywem.

UWAGA
Farsz z serem feta przygotowujemy bez ryżu, czyli tylko mięso mielone, jajko,cebula, czosnek, ser feta 
i przyprawy. Dobrze jest dodać odrobinę ziół prowansalskich.

sobota, 1 sierpnia 2015

Warzywa w roli głównej - leczo

Lato, na straganach, a nawet w marketach królują warzywa.
Dorodna papryka, cukinia, kalafiory, kalarepa, fasolka szparagowa, młoda marchew, wszystkie zachęcają do wyczarowania z nich potraw, które nie tylko cieszą oko ale również wspaniale smakują.

Na początek - leczo

1 kg papryki ( najlepiej pomieszać kolory)
1 ostra papryczka lub odrobina chilli
1 średnia cukinia
3 cebule
duży ząbek czosnku
3 pomidory ( ja dodaję pomidory z puszki)
3-4 grube parówki
łyżka stołowa oleju
 
Na dno garnka wlać łyżkę oleju roślinnego żeby się rozgrzał, następnie dodać pokrojoną w pół krążki cebulę i  parówki pokrojone w  niedużą kostkę, całość przesmażyć.
W międzyczasie pokroić paprykę ( ja kroję w pół krążki ) z której oczywiście należy usunąć gniazda nasienne i dodać ją do podsmażonej cebuli z kiełbasą, dusić pod przykryciem około 5 minut, kolej na pokrojoną w kostkę cukinię ( jeżeli jest młoda można ją dodać całą nie obierając ze skórki i nie usuwając nasion), dusić pod przykryciem aż cukinia będzie szklista. Na koniec dodać pomidory i drobno pokrojoną ostrą papryczkę ( bez pestek), doprawić przeciśniętym przez praskę czosnkiem.

UWAGA
Jeżeli dodajemy świeże pomidory to dobrze jest usunąć gniazda nasienne, bo inaczej leczo będzie zbyt wodniste.

Leczo jest potrawą, która nie wymaga długiego czasu gotowania, a wręcz przeciwnie, nie należy pozwolić aby warzywa się rozgotowały, powinny zachować formę i chrupkość.
Tak przygotowane leczo nie wymaga dodatku soli, smakuje doskonale w swojej naturalnej formie.
Leczo można podać z gotowanym ryżem ale równie dobrze smakuje z bułką.

Właśnie dzisiaj kupiłam na targu warzywa niezbędne do przygotowania leczo, dokupię jeszcze parówki i pomidory w puszce i obiad gotowy.