wtorek, 30 czerwca 2015

Smażone ziemniaczki z czosnkową nutą

Jakiś czas temu proponowałam na obiad rybę, a do niej smażone ziemniaczki,  które wcześniej ugotowałam na parze ( nie obierając ich), a następnie podsmażałam je na oleju marynując w ziołach - pyszne.

Dzisiaj chciałam zaproponować nieco odmienną wersję tychże ziemniaków ugotowanych w łupinach.
Tym razem ugotowane i przekrojone na pół ziemniaki będziemy smażyć na niewielkiej ilości oleju z dodatkiem pokrojonego w cieniutkie plasterki czosnku.
 
Ziemniaczki z czosnkową nutą

W tym celu na leży wybrać nieduże ziemniaki, umyć je dokładnie ( wyszorować) pod bieżącą wodą, ułożyć w garnku do gotowania na parze - ugotować, lekko przestudzić.
Na patelnię wlać niewielką ilość oleju, dodać do niego ząbek czosnku pokrojony w cieniutkie plasterki,
a następnie przekrojone na pół ziemniaki, łupiną do góry, tak aby przykryły powierzchnię patelni. Smażyć do zrumienienia się ziemniaczków obracając od czasu do czasu.

Ziemniaczki z czosnkową nutą możemy podać do ryby, kurczaka, kotleta schabowego, choć równie dobrze będą smakowały bez dodatków.

Smażenie na patelni możemy zastąpić przypieczeniem w piekarniku, w tym celu ugotowane i przekrojone na pół ziemniaki układamy w naczyniu żaroodpornym wysmarowanym masłem lub margaryną z dodatkiem plasterków czosnku. Naczynie wraz z ziemniakami ( ziemniaki przykrywamy folią aluminiową) umieszczamy w piekarniku nagrzanym do 180 stopni. Pieczemy około 20 minut. Po tym czasie zdejmujemy folię i pozostawiamy na chwilę do uzyskania chrupiącej skórki na ziemniakach.


czwartek, 18 czerwca 2015

Truskawki w serniczkach na zimno

Zbliża się Dzień Ojca, pewnie dzieci te młodsze i te starsze wpadną choć na chwilę żeby złożyć Tacie życzenia, może warto przygotować coś słodkiego na tą okazję?

Proponuję wykorzystać truskawki do zrobienia serników na zimno, przedstawię dwa przepisy do wyboru, pierwszy to:

Serniczek na zimno wg przepisu Wandzi 
( przepis ten podawałam już wcześniej ale powtórzę go, bo warto)

 Do przygotowania serniczka na zimno potrzeba:

4 serki homogenizowane o smaku waniliowym
1,5 – 2  szklanki cukru ( wg. uznania)
2 całe jajka i 4 żółtka
1 masło roślinne ( 250 g )
6 łyżeczek żelatyny ( żelatynę rozpuścić w niewielkiej ilości wody)
3 galaretki
Kakao (wg uznania)
75 dkg truskawek

Przygotować galaretkę zgodnie z przepisem na opakowaniu i odstawić do stężenia.
W tym czasie:
Żółtka w  ilości 6 sztuk ( białko z 2 jajek ubić na sztywną pianę) utrzeć  z cukrem na puszystą masę dodając partiami masło i serki homogenizowane, następnie należy dodać rozpuszczoną w niewielkiej ilości wody żelatynę i ubitą pianę z 2 białek –delikatnie wymieszać.
Masę podzielić na dwie części, do jednej z nich dodać kakao.
Tortownicę wyłożyć folią spożywczą lub aluminiową, do tortownicy przełożyć pierwszą część przygotowanej masy, wyrównać powierzchnię i nałożyć owoce, zalać połową tężejącej galaretki i odstawić do lodówki aby galaretka stężała do końca. Po wyjęciu z lodówki na warstwie galaretki położyć drugą część masy i znowu ułożyć owoce (owoce  można zastąpić bakaliami), zalać pozostałą galaretką i odstawić do lodówki (najlepiej do następnego dnia).
Serniczek na zimno gotowy – pyszny deser szczególnie na ciepłe dni.

Przepis na serniczek odrobinę zmodyfikowałam wykładając dno tortownicy biszkoptami – polecam.

Drugi przepis znalałam w Poradniku Domowym, nosi on nazwę:

Sernik truskawkowy
(podobnie jak w pierwszym przepisie proponuję wyłożyć dno tortownicy biszkoptami)

Składniki:
50 dkg mielonego twarogu
20 dkg cukru
70 dkg truskawek
3 łyzeczki żelatyny
1/4 l kremówki
tabliczka białej czekolady
rurki waflowe

Truskawki oczyscić, kilka odłożyć do dekoracji. Połowę poostałych zmiksować z cukrem na mus. Resztę pokroić na kawałki.
Żelatynę namoczyć w kilku łyżkach wody, rozpuścić w kąpieli wodnej. Twaróg zmiksować  musem truskawkowym  i żelatyną., dodać pokrojone truskawki i ubitą kremówkę.
Masę przełożyc do tortownicy ze zdejmowanym brzegiem. Wyrównac wierzch. chłodzić kilka godzin. Wyłożyc na talerz.
Rurki waflowe posmarować z jednej strony odrobiną roztopionej  czekolady i przykleic do boków toru. Wierzch polać resztą czekolady i udekorować truskawkami.

Proponuję zrobić któryś z tych serniczków, przepisy proste, tyle tylko, że czasochłonne - smacznego.

wtorek, 16 czerwca 2015

Sezon na ciasta z owocami - truskawki

Kolejne sezonowe owoce - truskawki

Proponuję z cukrem i śmietanką albo koktajl truskawkowy albo po prostu bez dodatków prosto z koszyczka trzymając za zielona szypułkę....

OK, miało być ciasto. Na początek:

Biszkopt z truskawkami i galaretką

Do przygotowania ciasta potrzeba:
2 szklanki mąki
1 szklankę cukru
4 jajka
125 g margaryny
2 płaskie łyżeczki proszku do pieczenia
Oddzielić żółtka od białek, białka ubić na sztywną pianę, nie przerywając ubijania dodawać po jednym żółtku, łyżce cukru i łyżce mąki wymieszanej z proszkiem do pieczenia, na końcu dodać roztopioną margarynę.
Ciasto wylać do foremki (może być tortownica) wysmarowanej margaryną i wysypanej tartą bułką lub wyłożonej papierem do pieczenia, upiec na jasnozłoty kolor (temp. pieczenia ~ 120°C, czas 30 minut). Po upieczeniu ciasto pozostawić do wystudzenia. 
 
W między czasie przygotowujemy:
~ 75 dkg owoców truskawek
1 opakowanie galaretki w czerwonym kolorze ( np. o smaku truskawkowym)
1 słoiczek dżemu niskosłodzonego lub w przypadku wersji "na bogato" śmietankę "Śnieżkę" i odpowiednią ilość mleka do jej przyrządzenia (ilość podana na opakowaniu).
Truskawki obrać, opłukać pod bieżącą wodą, odsączyć i jeżeli jest taka potrzeba  pokroić na mniejsze kawałki. Przygotować galaretkę zgodnie z przepisem na opakowaniu (możemy użyć trochę mniej wody do rozmieszania galaretki) i pozostawić do stężenia.
Wystudzony biszkopt posmarować dżemem lub w wersji " na bogato" przygotowaną zgodnie z przepisem na opakowaniu śmietanką, na całej powierzchni ciasta ułożyć owoce i zalać tężejącą galaretką (jedyna trudność polega na wyczuciu momentu tężenia galaretki ale cóż "praktyka czyni mistrza").

środa, 10 czerwca 2015

Sezon na ciasta z owocami - rabarbar

Przygotowując spotkanie przy grillu dobrze jest pomyśleć o cieście, które umili nam czas oczekiwania na grillowane smakołyki.
Na pierwszy ogień proponuję ciasto z rabarbarem.

"Rabarbar - inaczej rzewień - to bylina, która jest warzywem. W kuchni zastosowanie znalazły części liści, nazywane ogonkami liściowymi.
Mają charakterystyczny kwaskowaty, cierpki smak i są koloru różowego, czerwonego lub zielonego.
Im czerwieńszy rabarbar, tym słodszy smak.
Właśnie ze względu na walory smakowe mogą pojawiać się wątpliwości, czy rabarbar jest warzywem.
Rabarbar dostarcza dużo potasu, sód, magnez, żelazo, fosfor, witaminę C, beta-karoten. Jest niskokaloryczny - ma zaledwie 20 kcal w 100 g - i błonnik, dlatego jest polecany osobom dbającym o linię."

Ponieważ rabarbar dość krótko gości w sklepach dlatego postanowiłam przygotować dwa różne ciasta z rabarbarem.
Jedno to ciasto biszkoptowe do którego powkładałam kawałki rabarbaru, a drugie to ciasto półkruche z kruszonką.

Ciasto biszkoptowe z rabarbarem

Do przygotowania ciasta potrzeba:

2 szklanki mąki
1 szklankę cukru
4 jajka
125 g margaryny
2 płaskie łyżeczki proszku do pieczenia

75 dkg rabarbaru

Oddzielić żółtka od białek, białka ubić na sztywną pianę, nie przerywając ubijania dodawać po jednym żółtku, łyżce cukru i łyżce mąki wymieszanej z proszkiem do pieczenia, na końcu dodać roztopioną margarynę.
Ciasto wylać do foremki (może być keksówka lub tortownica) wysmarowanej margaryną i wysypanej tartą bułką lub wyłożonej papierem do pieczenia.
Na wierzch ciasta  położyć obrany i pokrojony w nieduże kawałki rabarbar lekko dociskając, tak aby kawałki rabarbaru wpadły w głąb ciasta.
Tak przygotowane ciasto włożyć do nagrzanego do 120°C i piekarnika i piec do uzyskania złotego koloru tj. ~ 30 minut (ciasto musi odstawać od foremki).
Po wystudzeniu ciasto posypać cukrem pudrem – ciasto jest lekkie i wilgotne chętnie zjadane przez domowników.


Ciasto półkruche z rabarbarem
 
30 dkg mąki pszennej
3/4 szklanki cukru
150 g margaryny
3 żółtka
szczypta soli
2 łyżki gęstej śmietany (18%)
2 łyżeczki proszku do pieczenia

75 dkg rabarbaru

Mąkę z proszkiem do pieczenia i margarynę posiekać nożem, uformować kopczyk, zrobić w nim dołek, do którego wsypujemy cukier, dodajemy żółtka, szczyptę soli oraz śmietanę. Szybko zagnieść ciasto (nie wyrabiać) tak aby składniki połączyły się w jedną całość.

Przygotowane ciasto umieścić w chłodnym miejscu na pół godziny (ja wkładam je do woreczka foliowego i umieszczam w lodówce, moja Babcia wkładała je do miseczki wysypanej mąką i zanosiła do spiżarni). 
W tym czasie przygotować rabarbar - obrany rabarbar pokroić na niewielkie kawałki, przełożyć  do miski i zasypać 3 łyżkami cukru, pozostawić na chwilę, żeby rabarbar puścił sok. Następnie przełożyć zawartość miski do garnka i podgrzewać mieszając od czasu do czasu aż do odparowania cieczy.

Przygotowane ciasto, które zdążyło odpocząć w chłodnym miejscu rozwałkować na stolnicy i umieścić na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia, mus rabarbarowy rozsmarować na powierzchni ciasta, a na nim położyć kruszonkę. Ciasto piec przez około 30-40 minut w temperaturze 180°C.

Kruszonkę przygotowuję z:
1/2 kostki masła, 1 szklanki cukru, cukru wanilinowego i mąki pszennej - zagniatam składniki rozkruszając je jednocześnie.

wtorek, 9 czerwca 2015

Grillowanie na łonie natury - odmiana

Spotkanie przy grillu to zawsze kiełbaski, szaszłyki, grillowane mięsa itp. ja dla odmiany chciałam zaproponować kabanosy lub cienkie paróweczki w ciecie francuskim.

Kiełbaski w cieście francuskim możemy przygotować wczesniej, a podczas spotkania przy grillu odgrzać na aluminiowej tacce.

Kiełbaski w cieście francuskim

cienkie kabanosy lub parówki - po 2 sztuki /osobę
1 opakowanie ciasta francuskiego
1 jajko

Ciasto fraccuskie rozwinąć i pociąć na cieniutkie paski, paskami owijać kiełbaski tak aby powstały "świderki", których wnętrze wypełnią kiełbaski.
Przygotowane " świderki" ułożyć na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia i posmarować przy pomocy pędzelka roztrzepanym jajkiem. Piec w temp. ~ 180 stopni aż do zrumienienia. 
Dobrze smakują na zimno, a jeszcze lepiej na ciepło, myślę, że mogą urozmaicić spotkanie przy grillu lub dodatkiem do barszczu czy i nnych czystych zup.