środa, 17 kwietnia 2019

Święta Wielkanocne 2019 - biała kiełbasa z ziołami

Biała kiełbasa zagości na każdym wielkanocnym stole, podaje się ją na różne sposoby: smażona, duszona a ja proponuję białą kiełbasę z ziołami.

Składniki:

8 białych surowych kiełbasek
2 cebule pokrojone w piórka
2 posiekane ząbki czosnku
3 gałązki rozmarynu
6 gałązek tymianku
majeranek
pieprz, sól

Cebulę wymieszać z czosnkiem, majerankiem, gałązkami ziół, olejem, pieprzem, ew. szczyptą soli.
Połowę mieszaniny położyć na dnie żaroodpornego naczynia, ułożyć na niej kiełbaski, przykryć drugą połową. Podlać odrobiną wody i umieścić w piekarniku. Piec około 50 minut w temp. 180 stopni.

Święta wielkanocne 2019 - biały żurek na maślance

Żurek, biały barszcz, biała kiełbasa to najczęściej wymieniane potrawy na świąteczny stół.
Dawno temu moja Babcia gotowała żurek na maślance, postanowiłam poszukać przepisu na taki żurek, może on zagości na Waszym świątecznym stole.

Składniki:

3 białe kiełbaski
10 dkg wędzonego boczku
główka czosnku
1/2 szklanki zakwasu na żurek
tarty chrzan
1litr maślanki
1/2 szklanki śmietany 30%
listek laurowy
majeranek
sól, pieprz, olej

Czosnek ułożyć na blasze, polać olejem i upiec do miękkości w temp. 180 stopni. maślankę wlać do rondla i zagotować, odcedzić ściętą część. 
Serwatkę przelać do garnka, wlać szklankę wody, włożyć do niej kiełbaski, boczek, dodać liść laurowy i gotować przez około 25 minut. Kiełbasę wyjąć, pokroić i podsmażyć na oleju. Do wywaru dodać upieczony czosnek, wlać zakwas i wsypać majeranek. Zagotować. Doprawić do smaku solą i pieprzem, dodać łyżkę chrzanu, wlać śmietanę.
Gotową zupę rozlać do miseczek udekorować plasterkami podsmażonej kiełbasy i jajkiem ugotowanym na twardo.
Można też podać do niej ugotowane wcześniej ziemniaki.

piątek, 12 kwietnia 2019

Święta Wielkanocne 2019

Wielkanoc tuż, tuż, właśnie zrobiłam listę zakupów. Na liście znalazły się zarówno składniki ciast jak i produkty niezbędne do przygotowania świątecznego obiadu oraz wielkanocnego śniadania.

W tym roku z ciast wybrałam " murzynka" i tort z kremem budyniowym, dla ułatwienia sobie pracy kupiłam gotowy biszkopt, który przełożę kremem budyniowym i udekoruję mandarynkami i prażonymi płatkami migdałów ( przepisy znajdziecie na blogu).

Wyjątkowo nie będę piekła sernika ale chętnie podam przepis na sernik, może kogoś zainspiruje. 


" Sernik Babuni"

Ciasto:
125g masła
2 jajka
1/2 szklanki cukru
1 szklanka mąki
1 łyżeczka proszku do pieczenia

Masło miksujemy na gładka masę, dodajemy jajka, cukier i mąkę wymieszaną z proszkiem do pieczenia. Tortownicę wykładamy papierem do pieczenia i równomiernie pokrywamy przygotowanym ciastem.

Masa serowa:
1kg twarogu ( może być z " wiaderka")
250g masła
6 jajek
11/2 szklanki cukru
1/2 szklanki śmietany
2 budynie śmietankowe ( bez cukru)
1 łyżeczka proszku do pieczenia

Masło, żółtka i cukier miksujemy na gładka masę, porcjami dodajemy ser i śmietanę, na koniec budynie z proszkiem do pieczenia. Z białek ubijamy pianę i delikatnie mieszamy z masą serową. Masę wylewamy na uprzednio przygotowane surowe ciasto. Pieczemy przez około 70 minut w piekarniku nagrzanym do 180 stopni.


Na śniadanie wielkanocne obok jajek gotowanych w łuskach cebuli podam tymbaliki z drobiu, "śledzie pod pierzynką", "śledzie po grecku", "rybaki"czyli śledzie z cebulką w oleju, wędliny, chrzan własnej roboty i oczywiście sery ( ...bo ser zamyka żołądek). Przepisy na wymienione potrawy znajdziecie na blogu.

Świąteczny obiad będzie w tym roku skromniejszy, ponieważ nie wszyscy będą mogli w nim uczestniczyć.
Podam oczywiście rosół z przepiórczym makaronem (rosół ugotuję na wołowinie z dodatkiem porcji rosołowej z kaczki),  na drugie danie schab ze  śliwką, udziec z indyka,  kluseczki, kapusta duszona, kompot lub sok do wyboru. 
Taki mam pomysł na Święta Wielkanocne, a co z tego wyjdzie - zobaczymy :)