niedziela, 31 lipca 2016

Wakacyjne posiłki - pierogi ruskie

Przepis na te pierogi dostałem od koleżanki Irenki, pierogi w jej wykonaniu to prawdziwy majstersztyk.
Wszyscy z niecierpliwością czekaliśmy na dzień w którym Irenka przynosiła  do pracy zrobione własnoręcznie pierogi. W czasie przerwy śniadaniowej w całym budynku rozchodził się smakowity zapach smażonych pierogów. Mimo tego, że otrzymałam przepis na te właśnie pierogi nigdy nie smakowały mi tak jak te robione przez Irenkę.


Przepis jest przygotowany na 2 kg mąki oczywiście można go dostosować do własnych potrzeb zmniejszając proporcjonalnie ilości składników.
Ciasto na pierogi
  • 2 kg mąki
  • 3 duże jajka
  • ~ 3 szklanek wody 
Farsz
  • 2 kg ziemniaków
  • 0,8 kg białego sera
  • 0,7 kg boczku wędzonego
  • 4 duże cebule
  • 2 jajka

Wędzonkę przesmażyć z cebulą, po wystygnięciu wszystkie składniki farszu przemielić maszynką do mielenia mięsa i dobrze wymieszać, doprawić solą i pieprzem, dodać surowe jajka i ponownie wymieszać.

Przygotowanym farszem nadziewać wycięte z ciasta pierogowego krążki ,uformować pierogi - gotować w osolonej wodzie.
Doskonale smakują polane stopioną wędzoną słoniną, są też doskonałe odsmażone na patelni.   

wtorek, 26 lipca 2016

Wakacyjne posiłki - pierogi

Nie mam doświadczenia w robieniu pierogów, posiadam jednak trzy przepisy na pierogi którymi chciałam się podzielić.
Przepisy te dostałam od koleżanek z pracy,  pierogami w ich wykonaniu zachwycała się nie tylko rodzina ale również my tzn. współpracownicy ( odsmażaliśmy je na patelni na starej kuchence, takiej ze spiralą   grzewczą).

Teraz, kiedy jest sezon na świeże owoce warto pokusić się o zrobienie pierogów z owocami, zrobić ich więcej, zamrozić i będzie jak znalazł na wakacyjne posiłki.

Pierwszy przepis, który najdłużej gości wśród moich kulinarnych notatek :

  • 2 szklanki maki
  • 1 jajko
  • 1 łyżeczka soli
  • 1/2 szklanki wody lub mleka

Z podanych składników należy zagnieść twarde, plastyczne ciasto.

Drugi przepis:
  • 500g mąki
  • 250 ml wody
  • 5 łyżek oleju
  • 1 jajko
  • szczypta soli

Wodę zagotować, mąkę wysypać na stolnicę, uformować kopczyk z dołkiem, do dołka w kopczyku wlać gorącą wodę, zamieszać drewnianą łyżką ( poczekać chwilę, aż ciasto odrobinę przestygnie.
Następnie dodać jajko, olej i sól, zagnieść  i wyrobić ciasto. Pozostawić na 10-15 minut przykryte ściereczką żeby odpoczęło.
Wykonane z tego ciasta pierogi  nie pękają w czasie mrożenia.

Trzeci przepis:

Podobnie jak w przepisie numer dwa do ciasta dodajemy niewielka ilość tłuszczu. Olej zastępujemy masłem.
500g mąki
250 ml wody
50g masła
1 jajko
szczypta soli

Wodę zagotować, mąkę wysypać na stolnicę, uformować kopczyk z dołkiem, do dołka w kopczyku wlać gorącą wodę, zamieszać drewnianą łyżką ( poczekać chwilę, aż ciasto odrobinę przestygnie.
Następnie dodać jajko, miękkie masło i sól, zagnieść  i wyrobić ciasto. Pozostawić na 10-15 minut przykryte ściereczką żeby odpoczęło.

Jak już wspomniałam robienie pierogów nie jest moją mocną stroną, będę wdzięczna za ewentualne uwagi na temat podanych przepisów na ciasto na pierogi.

czwartek, 21 lipca 2016

Wakacyjne posiłki - leczo


 Moja kolejna propozycja na szybkie wakacyjne danie, to oczywiście leczo. Jakiś czas temu podawałam przepis na leczo w moim wykonaniu ale myślę, że w cyklu wakacyjne posiłki koniecznie trzeba je przypomnieć.

1 kg papryki ( najlepiej pomieszać kolory)
1 ostra papryczka lub odrobina chilli
1 średnia cukinia
3 cebule
duży ząbek czosnku
3 pomidory ( ja dodaję pomidory z puszki)
3-4 grube parówki
łyżka stołowa oleju
Na dno garnka wlać łyżkę oleju roślinnego żeby się rozgrzał, następnie dodać pokrojoną w pół krążki cebulę i  parówki pokrojone w  niedużą kostkę, całość przesmażyć.
W międzyczasie pokroić paprykę ( ja kroję w pół krążki ) z której oczywiście należy usunąć gniazda nasienne i dodać ją do podsmażonej cebuli z kiełbasą, dusić pod przykryciem około 5 minut, kolej na pokrojoną w kostkę cukinię ( jeżeli jest młoda można ją dodać całą nie obierając ze skórki i nie usuwając nasion), dusić pod przykryciem aż cukinia będzie szklista. Na koniec dodać pomidory i drobno pokrojoną ostrą papryczkę ( bez pestek), doprawić przeciśniętym przez praskę czosnkiem.
Podajemy je z ugotowanym ryżem ale równie dobrze smakuje z bułką.
UWAGA
Jeżeli dodajemy świeże pomidory to dobrze jest usunąć gniazda nasienne, bo inaczej leczo będzie zbyt wodniste.

Dzisiaj leczo z bułka grahamką - smacznego

Wakacyjne posiłki - placuszki z zsiadłego mleka

Na początek chciałam zaproponować placuszki z zsiadłego mleka.

Potrzebujemy:
zsiadłe mleko - 400g ( w górach o to nie trudno ale można je zastąpić kefirem lub jogurtem )
2 jajka
2 łyżki cukru
2 szklanki mąki
1 łyżeczka proszku do pieczenia
szczypta soli
olej roślinny do smażenia
cukier puder, konfitury

 Oddzielić żółtka od białek. Białka z dodatkiem szczypty soli ubić na sztywną pianę, do żółtek dodać 2 łyżki cukru i przy pomocy miksera ubić na puszysta masę. Do ubitych żółtek dodawać porcjami mąkę wymieszaną z proszkiem do pieczenia i kwaśne mleko mieszając mikserem na najmniejszych obrotach.
Do gotowego ciasta dodać ubitą na sztywno pianę z białek, delikatnie wymieszać drewnianą łyżką - ciasto na placuszki gotowe.
Na patelni rozgrzać olej i kładąc łyżką niewielkie ilości ciasta smażyć placuszki.
Gotowe placuszki posypać cukrem pudrem lub podać do nich domowej roboty konfitury.

UWAGA

Placuszki możemy wzbogacić jabłkiem pokrojonym w kosteczkę lub sezonowymi owocami. W tym celu do ciasta na placuszki ( przed dodaniem piany z białek) dodać 1 obrane i pokrojone w niedużą kostkę jabłko lub garść sezonowych owoców ( np. jagody, borówki, maliny, jeżyny ).

środa, 20 lipca 2016

Wakacyjne posiłki

Ostatnio sporo czasu spędziłam w górach, w miejscu, w którym  na dojście do sklepu schodząc z góry trzeba poświęcić  co najmniej 40 minut. Powrót z plecakiem wypełnionym zakupami zajmuje jeszcze więcej czasu, nie mówiąc już o wysiłku jaki należy w ten powrót włożyć.
Miejsce pełne uroku, cisza, spokój, śpiew ptaków i szum wiatru. Daleko od drogi i od ludzi. Idealne warunki do odpoczynku na łonie natury.



Miło spędzać  czas w takim miejscu  ale przyrządzanie posiłków to nie taka prosta sprawa, dlatego też staram się na taki wyjazd przygotować i zamrozić gotowe dania choć na kilka dni, pozostałe posiłki które przygotowuję na miejscu są proste i łatwe do wykonania.
Takim prostym i łatwym do przygotowania potrawom chcę właśnie poświęcić ten cykl postów.