sobota, 18 sierpnia 2018

Nalewka z jarzębiny

W tym roku upalne lato spowodowało, że jarzębina, która najczęściej dojrzewa we wrześniu pod koniec lipca zaczerwieniła się pięknymi owocami. Ponieważ w góry pojedziemy dopiero we wrześniu a wtedy może już nie być owoców jarzębiny postanowiliśmy je zerwać i umieścić w zamrażarce. Z tych przemrożonych owoców przygotujemy nalewkę według następującego przepisu:

 Nalewka z jarzębiny - składniki 

1 kilogram owoców.
1 litra spirytusu,
1 litra wody,  
0,5 kg cukru oraz sok z 1 całej cytryny.
Jarzębinę do przygotowania nalewki najlepiej jest zrywać – po pierwszych przymrozkach.
Jeśli zerwiemy ją wcześniej warto przemrozić ją w zamrażarce.

Nalewka z jarzębiny - przygotowanie

Owoce jarzębiny przed zalaniem alkoholem dobrze jest sparzyć wrzątkiem – to pozbawi je nadmiernej goryczki.
Następnie jarzębinę umieszczamy w większym słoju, zasypujemy cukrem, dodajemy sok z cytryny i zalewamy roztworem wody i spirytusu, który wcześniej sporządzamy (0,5 litra spirytusu i 0,5 litra wody). Zakręcamy i odstawiamy na 3 tygodnie.
Po upływie 3 tygodni zlewamy napój, a owoce ponownie zalewamy taką samą proporcją wody i spirytusu. Odstawiamy w ciemne miejsce na kolejne 3 tygodnie, po czym cedzimy (możemy użyć kilkakrotnie złożonej gazy).
Uzyskane roztwory łączymy ze sobą i rozlewamy do butelek.





Tak powstaje nalewka z jarzębiny.:)

niedziela, 5 sierpnia 2018

Dżem z aronii

Większość działkowiczów ma na swojej działeczce krzewy aronii.
Owoce aronii zawierają ogromną ilość związków, uznawanych za lecznicze, są bogate w wiele niezbędnych dla organizmu związków, rzadko występujących w innych owocach i warzywach.
Owoce aronii mogą być spożywane na surowo, chociaż ich cierpki smak nie zawsze jest lubiany. Wykorzystuje się je głównie do wytwarzania przetworów (soków, dżemów, powideł) oraz win i nalewek. Owoce aronii przed przygotowaniem przetworów warto przemrozić przez 1–2 doby.

Ja osobiście co roku przygotowuję dżem z aronii, kiedyś robiłam dżem z samej aronii ale miał on bardzo intensywny i cierpi smak. Obecnie przygotowuję go z dodatkiem jabłek. Smak jest łagodniejszy.

Dżem z aronii z dodatkiem jabłek

1 kg owoców aronii
1/2 kg kwaśnych jabłek
60-70 dkg cukru
kawałek cynamonu
kilka goździków

Jabłka obrać, pokroić na nieduże kawałki, włożyć do rondla, podlać łyżką wody, dodać cynamon i dusić na małym ogniu aż się całkowicie rozgotują.
Połowę umytych i osuszonych owoców aronii zmiażdżyć w garnku, dodać cukier i kilka goździków.
Gotować na małym ogniu ( jeżeli jest taka potrzeba, usunąć szumowiny) przez około 30 minut często mieszając.
Do wrzącego syropu wsypać pozostałe owoce aronii i zagotować, po czym na kilka minut odstawić z ognia. Czynność tą powtarzać kilkakrotnie mniej więcej przez około 60 minut do momentu aż owoce będą szkliste. Po tym czasie dodać przygotowane wcześniej jabłka. Całość wymieszać i dusić przez kolejne 30 minut.
Gorący dżem przełożyć do wyparzonych słoików  natychmiast zakręcić i ustawić do góry dnem do czasu wystygnięcia.
Dżem z aronii jest nie tylko dodatkiem do pieczywa ale również doskonale smakuje jako dodatek do zimnych mięs.